PROFIT

BLOG

5.09.2020

Czym jest numer EORI i komu jest potrzebny?

Szymon Niestryjewski
Szymon Niestryjewski
Współzałożyciel Profitcrew.pl

UDOSTĘPNIJ

Planujesz importować towary z Chin? A może chcesz wysyłać swoje produkty do Malezji, USA lub Australii? W obu przypadkach, aby transakcja była legalna i możliwe niezbędny Ci będzie numer EORI. 

Czym jest numer EORI?

EORI, Economic Operator Registration and Identyfication, to numer rejestracyjny/ unikalny kod służący do śledzenia i rejestrowania informacji celnych w obrębie UE.

Jest on niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który planuje importować lub eksportować swoje towary poza Unię Europejską. Co ważne, o nadanie numeru EORI musisz się starać jeszcze przed pierwsza transakcją. Bez niego Twój towar nie przejdzie odprawy celnej.

Jak wygląda numer EORI?

Numer EORI zawsze składa się z kodu kraju, gdzie Twoja firma została zarejestrowana oraz szeregu cyfr. W Polsce to połączenie numeru NIP lub REGON wraz z pięcioma zerami. 

Przykładowo PL851141253800000

Przypominamy, że jeśli prowadzisz swoją działalność tylko w obrębie Wspólnoty nie potrzebujesz numeru EORI. Podobnie, jeśli jako osoba fizyczna kupujesz lub sprzedajesz swoje towary poza UE.

Jak uzyskać numer EORI?

Rejestracja to jednorazowy proces. Wystarczy wejść na stronę puesc.mf.gov.pl, wypełnić i przesłać wniosek.  Zanim to zrobisz będziesz musiał założyć swoje konto w systemie. Możesz również złożyć wniosek w wersji papierowej we wszystkich jednostkach administracji celnej.

Uzyskanie numeru EORI jest bezpłatne, a jego nadanie trwa najczęściej jeden dzień. 

Pamiętaj, aby do wniosku dołączyć niezbędne dokumenty takie jak odpis z rejestru KRS/EIDG, NIP, REGON, tłumaczenie dokumentów sporządzonych w języku obcym. Jeżeli do wniosku nie dołączysz wymaganych dokumentów, to nadany numer EORI będzie miał charakter tymczasowy, a jego ważność minie po 30 dniach.

 

Możesz stracić numer EORI, jeśli urząd stwierdzi, że podane przez Ciebie dane są nieprawdziwe lub przedstawisz fałszywe dokumenty. Dlatego wypełniając wniosek uważaj aby nie popełnić błędów i nie mieć z tego tytułu dodatkowych problemów.

Co jeśli nie masz numeru EORI?

Jeśli nie posiadasz numeru EORI import i eksport towarów będzie nielegalny i niemożliwy. Bez niego zgłoszenie nie przejdzie weryfikacji w systemie i nie ma możliwości, aby to ominąć.

Importowane lub eksportowane towary zostaną zatrzymane przez Urząd Celny, a Ty narazisz się na opóźnienie w dostawie, a tym samym na koszty. 

Pamiętaj, nadanie numeru EORI powinno nastąpić najpóźniej w trakcie przeprowadzania pierwszej operacji celnej. Dlatego najlepiej jak najszybciej wyrób swój numer EORI.

A jeśli masz dodatkowe pytania skontaktuj się z nami.

Treść

INNE WPISY

📅 05.09.2020

Michał Toczyński

📅 05.09.2020

Krzysztof Semp

📅 05.09.2020

Wioletta Godlewska

UDOSTĘPNIJ

INFORMACJE KONTAKTOWE

WSPÓŁPRACA

hello@profitcrew.pl

TELEFON

+48 537 013 732

ADRES PL

Armii Krajowej 62, 50-541 Wrocław, Polska

ADRES UK

Flat 6 Avon Lodge, 27 Manor Park Road, Nuneaton, United Kingdom CV11 5HB

Daj znać co możemy zrobić dla Twojego biznesu.

Budujemy, rozwijamy i modernizujemy biznesy na platformach sprzedażowych.

KONTAKT

LINKI

O NAS

ZESPÓŁ

FULLFILMENT

DARMOWA ANALIZA

Załoga Profitcrew sprawdzi potencjał sprzedażowy Twoich produktów zupełnie za darmo!

© 2020 Profitcrew - agencja marketplace e-commerce.