PROFIT

BLOG

26.11.2021

Co musisz wiedzieć o Amazon Prime?

Krzysztof Semp
Krzysztof Semp
Współzałożyciel Profitcrew.pl

UDOSTĘPNIJ

Amazon oficjalnie wszedł do Polski w 2021 roku, ale dopiero niedawne wejście usługi Prime można uznać za ostateczne wejście platformy do Polski, które może poważnie namieszać wśród polskich graczy e – commerce. 

amazon prime
SOURCE: myapple.pl

Co to Amazon Prime?

Amazon Prime to specjalna usługa oferowana przez Amazon, która daje Ci dostęp do wielu dodatkowych usług i funkcji. Amazon prime kosztuje obecnie 49 zł rocznie, czyli praktycznie tyle samo, co jego bliska konkurencja – Allegro Smart (choć warto dodać, że Allegro oferuje czasami odnowienie pakietu za niższą kwotę – 39 zł). Trudno nie uznać jednak Prime za konkurencję. Podobnie jak Allegro, oferuje nielimitowane darmowe dostawy i dostęp do specjalnych promocji, ale też odblokowuje dostęp do Prime Video (platforma streamingowa Amazon, podobna do Netflixa) i Amazon Prime Gaming. 

amazon prime czy warto
SOURCE: unsplash

Dzięki subskrypcji Prime otrzymasz nie tylko dostęp do wszystkich powyższych usług, ale też dostęp do specjalnych ofert, takich jak Prime Day, gratisy do zamówień, bezpłatną dostawą w 2 godziny (w przypadku niektórych ofert), bezpłatną wysyłkę w tym samym dniu, czy wysyłkę w sobotę. 

W tym momencie na całym świecie jest ponad 150 milionów członków Prime, z czego 112 milionów w samych Stanach Zjednoczonych. Jeśli Twój sklep posiada w widocznym miejscu plakietkę Prime, zdecydowanie zyskujesz w porównaniu do swoich konkurentów, którzy nie oferują darmowej dostawy. 

Amazon zadomawia się w Polsce

Zakupy na Amazon mogliśmy robić na długo przed oficjalnym startem platformy w Polsce – początkowo było to możliwe za pomocą niemieckiej wersji serwisu – Amazon.de, która nie tylko pozwalała na zakupy z dostawą, ale posiadała też polski interfejs i wysyłkę w magazynu znajdującego się w Polsce. 

Oczywiście nie było to to samo co pełnoprawna polska wersja, która zagościła u nas w marcu 2021 roku. W ciągu ostatniego pół roku poza kilkoma ciekawymi promocjami, wydaje się, że Amazon nie namieszał za bardzo w polskim rynku e – commerce. Wszystko wskazuje jednak na to, że Amazon Prime może dużo zmienić. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że kosztuje tyle samo, ile Allegro Smart, a oferuje o wiele więcej. Otrzymujemy nie tylko nielimitowane darmowe dostawy, ale też dostęp do wielu ciekawych usług. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych to właśnie usługa Prime w dużej mierze stoi za tak ogromnym sukcesem marki. Amerykańscy użytkownicy dostają co prawda jeszcze więcej w ramach Prime (Amazon Reading, Music, Photos, Drive, Household), ale płacą też więcej – 12,99 dolarów miesięcznie, czyli 119 dolarów rocznie (polski pakiet kosztuje 49 zł rocznie). 

Trudno ukryć, że koszt polskiego pakietu Prime jest odpowiedzią na Allegro Smart i będzie dla niego mocną konkurencją. Nie mówiąc o tym, że pakiet Amazon jest po prostu opłacalny. Wystarczy złożyć trzy lub cztery zamówienia, żeby koszt pakietu się zwrócił z nadwyżką – bo przecież mamy jeszcze Amazon Games i Prime Video (które oferuje naprawdę ciekawe seriale i filmy). 

Popularność Amazon w Polsce

Z badania konsumenckiego przeprowadzonego przez PMR w lipcu 2021 roku wynika, że na razie na Amazon kupuje 15% kupujących online. Dla porównania, na AliExpress kupuje 37%, a na Allegro – aż 88%. Co więcej, ponad połowa polskich kupujących dokonała tylko jednego zakupu w ciągu ostatniego pół roku. 

I patrząc na popularność usługi Allegro Smart i przywiązanie Polaków do intuicyjnych i bezpiecznych zakupów na Allegro, trudno się dziwić. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy wprowadzenie konkurencyjnej usługi Prime (która obiektywnie ma więcej korzyści niż Smart) nie odwróci tych proporcji. 

Z badań PMR wynika również, że odsetek kupujących na Allegro w wieku 55+ nie odbiega zbytnio od odsetka dla całej populacji. Osoby starsze cechują się też większą lojalnością w stosunku do miejsca robienia zakupów w stosunku do osób młodszych. Amazon to wie, dlatego oferta Prime jest zdecydowanie bardziej przesunięta w stronę młodszych osób. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że Allegro nie pozostaje w tyle i nieustannie wprowadza atrakcyjne nowości – niedawno obniżyło minimalną kwotę zamówienia w ramach dostawy kurierem, a także wprowadziło odroczone płatności – Allegro Pay. 

SOURCE: unsplash

Jak sprzedawać na Amazon Prime?

Masz dwie opcje sprzedaży w Amazon Prime: Seller Fulfilled Prime lub Fulfillment by Amazon.

Seller Fulfilled Prime (SFP)

Żeby przejść z SFP na sprzedawcę Prime, czeka Cię przejście okresu próbnego, podczas którego musisz spełnić następujące wymagania: 

  • Zaoferuj swoim klientom opcje wysyłki premium
  • Wysyłaj ponad 99% swoich zamówień na czas
  • Musisz mieć wskaźnik anulowania zamówienia mniejszy niż 0,5%
  • Dostarczaj zamówienia u przewoźników zatwierdzonych przez Amazon
  • Postępuj zgodnie z polityką zwrotów i zwrotów Amazon
  • Pozwól Amazonowi zając się zapytaniami dotyczącymi obsługi klienta
  • Pokaż, że możesz realizować zamówienia w błyskawicznym tempie, nawet tego samego dnia. 

Amazon niestety nie precyzuje jak długo może trwać okres próbny, jednak na pewno wiadomo, że podczas jego trwania Twoje oznaka Prime nie będzie jeszcze widoczna. Możesz być jednak pewny, że gdy tylko Amazon uzna, że pozytywnie ukończyłeś okres próbny, Twoja odznaka pojawi się od razu i będziesz mógł w pełni korzystać z wszystkich korzyści, jakie Prime oferuje sprzedawcom. 

Fulfillment by Amazon (FBA)

Najłatwiejszy sposób na zostanie sprzedawcą Prime to dołączenie do Amazon FBA. Niezależnie od Twojego modelu biznesowego, jeśli będziesz sprzedawał w modelu FBA, Twoje produkty będą automatycznie brane pod uwagę do Prime. 

Będąc sprzedawcą FBA, nie musisz czekać na liście oczekujących, omijasz też okres próbny. Jedyne o co musisz zadbać, to utrzymanie dobrych wyników. Co to znaczy?

  • Musisz utrzymać order defect ratę poniżej 1%
  • Musisz przestrzegać wszystkich zasad Amazon 
  • Musisz trzymać się ustalonych przez Amazon limitów „Inventory Performance Index”, które oznaczają zarządzanie sprzedażą i dostępnością produktów na magazynie (mierzy, czy potrafisz naprawić szybko braki w magazynie i przywrócić na stan popularne produkty)

Amazon Prime zwiększa Twoje szanse na wygranie Buy Boxa

83% transakcji na Amazon jest generowane przez Buy Box. Właśnie dlatego rozgryzienie jak go wygrać jest takie istotne. Według Amazon, jeśli sprzedajesz w Amazon Prime, masz o wiele większe szansę na pojawienie się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Wzrost polskiego rynku e - commerce

Wiesz, że według danych PMR w 2020 roku runek internetowej sprzedaży detalicznej był wart prawie 89 mld zł? Szacuje się, że 2021 rok będzie można podsumować ponad 20 % wzrostem, co oznacza, że jego łączna wartość przekroczy 110 mld zł. Co więcej, sprzedaż na marketplace’ach stanowi około połowę wartości rynku. Innymi słowy, to świetny czas na rozpoczęcie sprzedaży internetowej! 

W Profitcrew zajmujemy się dynamicznym rozwijaniem potencjału sprzedażowego kont na największych marketplace’ach, takich jak Amazon, eBay, Allegro, Etsy, real.de i CDiscount. Codziennie przygotowujemy plany odblokowania kont na Amazon. Sprzedaż online nie ma przed nami tajemnic! 😎

Nie czekaj, już teraz zapisz się na konsultacje i przekonaj się, jak łatwa i przyjemna może być sprzedaż online!🏅
Faceboook
Mail: hello@profitcrew.pl
Telefon: +48 537 013 732
Linkedin
Instagram: Instagram.com
YT: YouTube

Treść

INNE WPISY

📅 05.09.2020

Michał Toczyński

📅 05.09.2020

Krzysztof Semp

📅 05.09.2020

Wioletta Godlewska

UDOSTĘPNIJ

INFORMACJE KONTAKTOWE

WSPÓŁPRACA

hello@profitcrew.pl

TELEFON

+48 537 013 732

ADRES PL

Armii Krajowej 62, 50-541 Wrocław, Polska

ADRES UK

Flat 6 Avon Lodge, 27 Manor Park Road, Nuneaton, United Kingdom CV11 5HB

Daj znać co możemy zrobić dla Twojego biznesu.

Budujemy, rozwijamy i modernizujemy biznesy na platformach sprzedażowych.

KONTAKT

LINKI

O NAS

ZESPÓŁ

FULLFILMENT

DARMOWA ANALIZA

Załoga Profitcrew sprawdzi potencjał sprzedażowy Twoich produktów zupełnie za darmo!

© 2020 Profitcrew - agencja marketplace e-commerce.